برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا چی بخوریم؟

تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا

عبور از کرونا با تغذیه مناسب:

برخی کارشناسان تغذیه معتقدند در کنار فاصله‌گذاری اجتماعی، می‌توان با یک رژیم غذایی مناسب و مغذی موجب تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا شد و از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری کرد.
تقویت سیستم ایمنی بدن همواره توصیه متخصصان و کارشناسان برای مقابله با این بیماری مطرح شده است و بخش بیشتری از تامین ایمنی بدن به نوع تغذیه افراد بر می گردد. که می‌توان با یک رژیم غذایی مناسب و مغذی موجب تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا و از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری کرد.
این بیماری درمانی ندارد و واکسنی هم برای آن تا کنون کشف نشده است لذا کاری که می توانیم انجام دهیم این است که سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم. عملکرد سیستم ایمنی بدن نقشی مهمی را در زمان پیشگیری و بخصوص دوران نقاهت از بیماریهای تنفسی ازجمله بیماری کووید ۱۹ دارد که عامل ابتلا به آن به بیماریهای زمینه ای مثل دیابت و بیماریهای ریوی، قلبی، سوء تغذیه و نداشتن تغذیه صحیح بر می گردد .این مسئله مغفول واقع شده و رویکرد کادر درمان رویکرد درمان دارویی کرونا است که اشتباه بزرگی است که در دنیا هم در حال اتفاق است و ما از مسئله رژیم درمانی کرونا غافل شده ایم. سیستم ایمنی بدن به شکلی باید تقویت شود که اگر فرد در معرض ویروس کرونا قرار گرفت به شکل خفیفی این بیماری را بگیرد ما برخی افراد مبتلا به کرونا را داشتیم که با رژیم درمانی کاملا بهبود پیدا کردند.

تسریع روند بهبود مبتلایان به کرونا با رژیم غذایی صحیح:

اگر فردی به کرونا مبتلا شود با توصیه های تغذیه ای صحیح روند بهبودش را سریع تر طی می کند. تحقیقات نشان داده است در بیماری های مشابه کرونا مثل سارس و مرس، زمانی که افراد در دوران نقاهت قرار دارند این افراد حتی وقتی درمان می شوند تا یکسال ضعف سیستم تنفسی و سیستم ایمنی بدن دارند و تا شش ماه دچار نواقص کبدی هستند و تا سه ماه ممکن است ناراحتی های روحی و روانی داشته باشند لذا این بیماران باید تا شش الی یکسال زیر نظر متخصص تغذیه باشند تا با رژیم غذایی مناسب عوارض این بیماری را کمتر کنند.

گرفتن رژیم های لاغری سخت در دوران کرونا ممنوع:

تقریبا می توان گفت تمام مواد مغذی موجود در رژیم های غذایی نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارند ولی بعضی از آنها اهمیت بیشتری دارند ولی کلا توصیه می شود نه کمبود وجود داشته باشد و نه افراد در مصرف آنها زیاده روی کنند چون می توانند مثل یک تیغ دولبه باشند و فرد را دچار مشکل کنند. مهمترین مسئله در رژیم غذایی برای جلوگیری از ضعف سیستم ایمنی بدن، مصرف کافی انرژی است، پس اولین و مهمترین توصیه این است که افراد از گرفتن رژیم های لاغری خودسرانه و با کالری پایین جدا پرهیز کنند این افراد اگر رژیم های زیر ۱۵۰۰ کالری دریافت کنند به محض مواجهه با ویروس کرونا ممکن است حالت شدید این بیماری را مبتلا شوند بنابراین کفایت انرژی بسیار مهم است حالا اگر فردی واجب است رژیم لاغری بگیرد حتما باید زیر نظر مشاور تغذیه باشد.

مصرف روی و آهن در دوران نقاهت کرونا الزامی است:

مواد ویتامینی همچون روی و آهن قادر هستند در دوران نقاهت بیماری کووید۱۹ در تقویت سیستم ایمنی بدن بیمار را یاری بدهند که منابع تامین آهن گوشت قرمز ، جگر و منابع گیاهی آن حبوبات ، خشکبار و سبزیجات تیره برگ است. همچنین منابع عالی تامین روی را نیز پروتئین هایی نظیر گوشت سفید از جمله ماهی و دیگر غذاهای دریایی برشمرد .

اهمیت مصرف آب در تقویت ایمنی بدن در برابر کرونا:

مسئله بسیار مهم مصرف مایعات به اندازه کافی است برخی افراد فراموش می کنند آب بخورند چون حس تشنگی حس ضعیفی است و منتظر می شوند که تشنه شوند بعد آب بخورند و در واقع بدن به مرحله بی آبی می رسد که فرد احساس تشنگی می کند. مصرف کافی آب و مایعات در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مهم بوده و به پاکسازی بدن از سموم کمک می کند و باعث می شود مواد مغذی به راحتی وارد سلول شوند. اما اینکه از کجا بفهمیم که آب به اندازه کافی دریافت می کنیم یا خیر فرد می تواند با توجه به رنگ ادرار از این مسئله اطلاع پیدا کند. اگر ادرار رقیق و روشن باشد پس فرد آب به اندازه کافی مصرف کرده است منابع مایعات، آب و چای و سوپ و غذاهای آبکی است.

رعایت تنوع و تعادل در برنامه غذایی روزانه در دوران کرونا :

توصیه می شود افراد به صورت متنوع غذاها را مصرف کنند. توصیه می شود از نان های سبوس دار استفاده شود نه اینکه ما به نانوا بگوییم که بر روی نان سبوس بریزد چون این کار یک کار غیربهداشتی است. نان هایی که آرد سبوس دار دارند که به صورت صنعتی تهیه می شوند انتخاب خوبی است.

مواد مغذی برای افزایش ایمنی بدن در برابر کرونا :

یکسری مواد غذایی داریم که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند که توصیه می شود از محصولات لبنی پروبیوتیک استفاده شود همچنین مواد غذایی مثل هویج ، زردک ، اسفناج ، سیر و پیاز حاوی مواد آنتی اکسیدانی هستند. اگر بخواهیم راجع به مواد مغذی صحبت کنیم مواد مغذی موثر که در تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا موثر هستند اسید چرب امگا۳ ، آهن، روی، سلنیوم، منیزیم، ویتامین C ،‌ویتامین A، ویتامین D، ویتامین B6،فولیک اسید، ویتامین B12 ، پری بیوتیک ها و پروبیوتیک ها هستند. طبیعی است که وقتی ما یک برنامه غذایی متنوع و متعادل داشته باشیم دریافت مناسبی از تمام این مواد را خواهیم داشت ولی برخی افراد به دلیل اینکه برنامه غذایی خوبی ندارند ممکن است کمبود برخی از این مواد مغذی را داشته باشند که به تشخیص پزشک برای آنها مکمل تجویز می شود.

ویتامین D

توصیه جدی برای افرادی که در دوران نقاهت کرونا هستند:

دریافت کافی و مناسب روزانه اسیدهای چرب امگا۳ برای کسانی که در دوران نقاهت کرونا هستند، توصیه می شود. اسیدهای چرب، نوعی چربی سالم و ضروری بوده و فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارند.
کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در این رابطه اظهار کردند: غذا‌های دریایی نظیر ماهی، منبع عالی امگا 3 هستند که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و اتفاقا این روز‌ها بر دریافت منابع کافی امگا 3 تأکید می‌شود، بنابراین خوردن ماهی دو بار در هفته توصیه می‌شود.

شما همچنین می‌توانید با خوردن غذاهای گیاهی از جمله سبزیجات، آجیل و دانه‌های غنی از امگا ۳ نیز میزان توصیه شده از این ماده را دریافت کنید.
سه نوع اصلی اسید چرب امگا ۳ وجود دارد که عبارتند از (آلفا لینولنیک اسید , ( alpha-Linolenic acid )ایکوزا پنتانوئیک اسید, (EPA) دوکوزاهگزانوئیک اسید(DHA)
منابع گیاهی مانند آجیل و دانه‌ها، سرشار از ALA هستند؛ در حالی که ماهی، جلبک دریایی و جلبک‌ها می‌توانند اسیدهای چرب DHA و EPA را تأمین کنند. خوردن انواع منابع امگا ۳ بسیار مهم است و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا می باشند.
ماهی‌های چرب و روغنی، منبعی عالی از DHA و EPA بوده که دو نوع کلیدی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. مقدار مناسب هر وعده غذایی برای این ماهی‌ها، ۳ اونس (۸۵ گرم) است.

افزایش التهاب بدن با مصرف بالای امگا ۶:

عضو هیات مدیره انجمن تغذیه ایران گفت:« برخی افراد ممکن است خواص یکسری روغن ها را شنیده باشند و فقط از یک نوع روغن استفاده کنند مثلا فقط روغن کنجد مصرف کنند که انتخاب غلطی است و باید تنوعی از روغن ها را در مصارف خانگی داشته باشیم و اتفاقا روغن هایی که حاوی امگا۶ هستند نباید به شکل مداوم استفاده شوند چون مصرف بالای امگا۶ می تواند باعث افزایش التهاب در بدن شوند. شاید روغن کلزا و کانولا انتخاب بهتری باشد ولی کلا توصیه مشاورین تغذیه این است که در دریافت روغن ها تنوع وجود داشته باشد یعنی به صورت مداوم نمونه روغن را عوض کنند یک بار روغن سویا ، یک بار روغن کنجد و بار دیگر روغن کلزا مصرف کنند.

توصیه به مصرف ویتامین D به صورت مکمل:

بخشی از ویتامین D باید با تابش آفتاب تبدیل به ویتامین D شود و جذب بدن شود اما متاسفانه به دلیل نوع پوشش و آلودگی هوا ما از این منبع تا حدودی محروم هستیم .ویتامین D در اصل یک ویتامین نیست بلکه پیش ساز یک هورمون محسوب می‌شود ویتامین‌ها مواد مغذی هستند که بدن قادر به تولید آنها نیست و باید از طریق غذا تامین شوند.
از ماهیان چرب می توان به عنوان منبع غنی از ویتامین D استفاده کرد. ماهی ساردین به ازای هر ۳٫۸ اونس ، حاوی۱۷۷ واحد یا ۲۲% میزان توصیه شده روزانه ویتامین D است.. ماهی تن(هوور) نیز یک منبع عالی ویتامین D است. بسیاری افراد به دلیل طعم خوب و لذیذ از طرفداران ماهی تن هستند. ماهی تن به ازای هر ۳٫۵ اونس(۱۰۰ گرم) ۲۶۸ واحد ویتامین D دارد که ۳۴% میزان توصیه شده روزانه است همچنین این غذای لذیذ منبع غنی از نیاسین و ویتامین K است.
یکی دیگر از منابع غذایی ویتامین D میگو است. میگو منبع غنی از امگا۳ و پروتئین است و مقدار کمی چربی و کالری دارد که می‌تواند میزان کلسترول نسبتا بالای آن را تعدیل کند. بر طبق اعلام پایگاه ملی داده‌های غذایی وزارت کشاورزی ، مقدار ۳ اونس(۸۵ گرم) میگو حاوی ۱۲۹ واحد ویتامین D است.
خرید ماهی ساردین
 

ممنوعیت های غذایی دوره کرونا :

فست فودها به دو دلیل توصیه می شود مصرف نشوند یکی اینکه حاوی اسیدهای چرب ترانس هستندکه باعث التهاب در بدن می شوند و دیگر اینکه حاوی نمک زیاد هستند. یکی از مشکلاتی که مبتلایان به کرونا بیماری را به شکل حاد می گیرند این است که فشارخون دارند و مصرف نمک یک عامل خطر است لذا کنترل فشارخون بسیار مهم است و اگر فردی هنوز به کرونا مبتلا نشده است بسیار اهمیت دارد که فشار خون خود را در حد طبیعی نگه دارد.
همچنین افراد سعی کنند شیرینی جات و نوشابه ها و تمام محصولاتی که در آنها شکر به کار رفته را خیلی کم مصرف کنند و از مصرف تنقلاتی مثل چیپس و پفک و لواشک ها که هم ارزش تغذیه ای پایینی دارند و هم حاوی نگهدارنده هستند و هم موادی دارند که برای بدن مضر هستند، خودداری کنند.

کرونایی ها پروبیوتیک مصرف کنند:

ممکن است با تشخیص متخصص تغذیه، مکمل های پروبیوتیک در افرادی که مبتلا به کرونا می شوند تجویز شود. منابع غذایی پروبیوتیک ها مثل لبنیات، تره فرنگی ، موز و جو می باشند ولی وقتی که فرد با عوامل التهابی مواجه می شود چون پروبیوتیک ها باکتری های مفید هستند و می توانند کمک کنند در روند بهبود بیماران کرونایی احتمالا تجویز این مکمل توسط متخصص تغذیه صورت می گیرد.

مبتلایان به کرونا چطور با بی اشتهایی مبارزه کنند؟

کارشناس و مشاور تغذیه و رژیم درمانی عنوان کرد: وقتی که فرد به کرونا مبتلا شود لازم است تا حدی دریافت پروتئین را افزایش دهد. برای مبارزه با مشکل بی اشتهایی در افراد مبتلا به کرونا باید غذا به دفعات به بیمار داده شود یعنی حجم غذا را کاهش داد و تعداد وعده های غذایی را افزایش دهیم به این شکل ما با مشکل بی اشتهایی فرد باید مبارزه کنیم همچنین باید از غذاهای حجیم که کالری پایینی هم دارند پرهیز کنیم و غذاهای بیمار باید کم حجم و مغذی باشد. یکی از مکمل هایی که احتمالا پاسخ خوبی می دهد تجویز پروبیوتیک ها است که گوارش فرد را بهتر می کند و میزان جذب مواد مغذی را در بدن بیمار بالا می برد.»
وی خاطرنشان کرد: تمام مواد مغذی که در بالا اشاره شد باید میزان آن در فرد مبتلا ارزیابی پاراکلینیکی شود و در صورت کمبود، مکمل آنها برای بیمار تجویز شود. ما زمانی مکمل تجویز می کنیم که فرد نمی تواند به میزان مناسب غذا را دریافت کند.
جگر منبع خوبی از آهن و ویتامین A است ولی چون اسیدهای چرب اشباع هم دارد ما ریسک نمی کنیم و خیلی به مصرف آن در مبتلایان به کرونا توصیه نمی شود. برخی سبزیجاتی داریم که حاوی مقدار زیادی آهن هستند مثل اسفناج ولی زیست دسترسی بدن برای آهن اسفناج پایین است معنی آن این است که اگر اسفناج بخوریم درصد کمی از آهن آن به درد بدن می خورد و جذب بدن نمی شود لذا بهتر است آهن از منابع حیوانی دریافت شود ولی اگر ما می خواهیم از منابع گیاهی هم آهن را دریافت کنیم بهتر است که با منبع ویتامین C دریافت کنیم مثلا در کنار گوجه فرنگی لیموترش که حاوی ویتامین C است مصرف کنیم که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و میزان جذب آهن را بالا می برد.

فایده فوق العاده کلم برای بیماران کرونایی:

مصرف انواع کلم ها در تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا بسیار مهم است افراد چه در دوران پیشگیری از ابتلا به کرونا چه در دوران بیماری کرونا و چه در دوران نقاهت از انواع کلم ها باید استفاده کنند و بهترین نوع کلم، کلم بروکلی و کلم بنفش رنگ است به شکل ترکیب با برنج مثل کلم پلو، به شکل استفاده در سالاد ، به شکل استفاده در سوپ یا بخارپز در کنار سایر سبزیجات می توان آنها را مصرف کرد. کلم ها اثرات بسیار خوب آنتی اکسیدانی دارند و یکی از سبزیجاتی هستند که در رژیم غذایی فرد مبتلا به کرونا قرار می گیرد.

اشتباه بزرگ درباره ضرر داشتن شیر برای مبتلایان به کرونا:

یک ترسی که در دوران کرونا در بین افراد وجود دارد ترس از مصرف شیر است که کاملا اشتباه است و ما اتفاقا توصیه می کنیم افراد روزی دو تا سه لیوان شیر مصرف کنند. شیر منبع خوبی از کلسیم و پروتئین است و هیچ ماده غذایی نداریم که کلسیم آن به خوبی شیر جذب بدن شود حتی قرص کلسیم به خوبی کلسیم شیر جذب بدن نمی شود. هیچ گزارشی از ضرر داشتن شیر برای مبتلایان به کرونا وجود ندارد برعکس آن مقالات بسیاری درباره مفید بودن شیر داریم بنابراین براساس حدسیات نباید ماده غذایی به این خوبی را از برنامه غذایی خود حذف کنیم. همچنین استفاده از ماست پروبیوتیک هم توصیه می شود. اگر افرادی حس سردی بعد از مصرف ماست دارند براحتی می توانند با اضافه کردن کشمش به ماست این مشکل را برطرف کنند و حذف این ماده غذایی به هیچ وجه توصیه نمی شود. باید رعایت تنوع و تعادل را در رژیم غذایی دوره کرونا داشته باشیم.

مصرف سوپ سبزیجات

سوپی که مانند دارو برای مبتلایان به کرونا است:

سوپ چون یک غذای نرم و آبکی است برای مبتلایان به کرونا بسیار توصیه می شود و می توان برای درست کردن سوپ از مرغ ، انواع کلم ها ، سیر ، پیاز ، هویج ، زردک ، مقداری کدو حلوایی و زنجبیل استفاده کرد که حاوی آنتی اکسیدان هستند همچنین سبزیجاتی مثل جعفری و شوید را می توان به این سوپ اضافه کرد. این نوع سوپ مانند دارو برای بیماران مبتلا عمل می کند و اگر روزانه در کنار غذا این سوپ را بخورند این بیمار مقاومت سیستم ایمنی بدنش در برابر کرونا بالا می رود برخی از بیمارانی که براساس رژیم کرونایی تغذیه شده اند و افراد سریع تر بهبود یافته اند.

به طور کلی رعایت رژیم غذایی غنی از غذاهای گیاهی با حداقل فرآوری، شامل میوه، سبزی، نان و غلات سبوس‌دار، حبوبات، ماهی و مرغ و مصرف کم گوشت قرمز برای تسریع در بهبودی توصیه می‌شود. دریافت کافی مواد غذایی و رعایت تعادل و تنوع در مصرف، منجر به تقویت سیستم ایمنی و بازگشت سریع‌تر سلامتی می‌شود. همچنین ادامه مصرف مکمل‌های تغذیه‌ای مطابق با دستورالعمل‌های ابلاغی کشوری در کودکان زیر دو سال، مادران باردار و شیرده، نوجوانان و سالمندان توصیه می‌شود.
در عین حال کمبود خواب شبانه نیز تأثیر منفی بر ترمیم سیستم ایمنی و تنظیم فشارخون دارد. خواب کافی و همچنین حرکات سبک ورزشی باعث محافظت از سلول‌های ایمنی می‌شود.

کمبود ویتامین هایی مثل ویتامین Cو Aو D و تضعیف سیستم ایمنی بدن را عامل تاثیرگذار در افزایش احتمال ابتلا به این بیماری دانست و افزود: منابع غذایی ویتامین C مثل مصرف سبزی و سالاد همراه با غذا، میوه های حاوی ویتامین C مثل پرتقال، نارنگی، لیموشیرین، کیوی و سبزیهای دارای ویتامین Cمثل انواع کلم، گل کلم، شلغم، فلفل سبز و فلفل دلمه ای ،جعفری،پیازچه، شاهی ، گوجه فرنگی از منابع غذایی خوب ویتامین Cهستند.
کارشناسان تغذیه بر این باورند: هویج و کدوحلوایی و سبزی های سبز تیره مثل اسفناج، برگ چغندر وبرگ های تیره رنگ کاهو هم از منابع خوب ویتامین Aهستند و بطورکلی به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری و تقویت سیستم ایمنی بدن مصرف روزانه سه واحد از گروه سبزی ها ( بجز سبزی های نشاسته ایی ) و حداقل ۲واحد میوه توصیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *